Jak zainstalować LibreOffice — instrukcja krok po kroku

Pakiet ten jest wygodny i prosty w obsłudze. Jest bezpłatnym odpowiednikiem oprogramowania Microsoft Office. Możliwości obu programów są bardzo zbliżone, zdecydowana większość funkcji działa podobnie. LibreOffice odczytuje i zapisuje dokumenty w formacie programu od Microsoftu jednak tutaj często pojawiają się  nieścisłości w podobnym wyświetleniu dokumentów. Chodzi głównie o bardziej zaawansowane projekty.

Do łatwych zadań należy również instalacja LibreOffice. Dla tych, którzy na co dzień nie mają zbyt wiele wspólnego z komputerami, przygotowaliśmy szczegółową instrukcję.  Poniżej zaprezentujemy, z jakiej strony można pobrać ten program, a także jak bezproblemowo zainstalować oprogramowanie LibreOffice w systemie Windows 10.

Krok 1 - Pobieranie pakietu biurowego LibreOffice

Na początek w wyszukiwarce Google wpisujemy hasło "libreoffice". Po chwili mamy przed sobą oficjalną stronę pl.libreoffice.org. W zakładce "Pobierz" odszukujemy odpowiedni przycisk pozwalający na pobranie i klikamy "Zapisz plik" - pobór danych powinien się rozpocząć automatycznie, a plik zapisze się na dysku, zazwyczaj w folderze "Pobrane" albo bezpośrednio na pulpicie. Aktualna wersja oprogramowania to LibreOffice 7.2.

Warto tutaj wspomnieć, by nie korzystać z innych witryn. Nie polecamy pobierania z podrzędnych stron oferujących rzekomo bezpłatne aplikacje, ponieważ może się to wiązać z przykrymi konsekwencjami w postaci ściągnięcia również wirusów lub innych niechcianych programów.

Krok 2 - Instalacja oprogramowania LibreOffice

Po zakończeniu pobierania uruchamiamy pobrany plik. Instalator prowadzi nas dalej, dlatego postępujemy według wskazówek. Podczas wyboru typu instalacji polecamy wybrać opcję standardową, gdzie znajdują się najczęściej używane dodatki. Warto również zaznaczyć program LibreOffice jako domyślną aplikację do otwierania plików z Microsoft Office.

Klikamy dalej i wybieramy przycisk "Instaluj". Jeśli pojawi się komunikat, proszący o zezwolenie na wprowadzenie zmian na urządzeniu, udzielamy odpowiedzi "Tak". Z kolei, jeśli uprzednio nie wyłączyliśmy pozostałych otwartych programów, może wyskoczyć prośba o ich zamknięcie. W przypadku, gdy nie ma już żadnych przeszkód, instalator sam dokończy pracę.

Krok 3 - Uruchomienie LibreOffice

Po zakończeniu procesu instalowania odszukujemy na pulpicie skrót do LibreOffice i uruchamiamy go. Na planszy powitalnej możemy wybrać dokument, na jakim chcemy pracować. Na koniec zamykamy okienka z poradami dnia, klikając na każdym z nich "OK" i gotowe. Mamy przed sobą czysty dokument gotowy do pracy.

W ten sposób zakończyliśmy proces instalacji i pierwszego uruchomienia edytora LibreOffice. Życzymy miłego użytkowania programu!

Jak zainstalować LibreOffice — poradnik video

Najpopularniejsze kalkulatory

Kontakt

xBlue.pl
Brzeziny, ul. Nidziańska 1/12
26-026 Morawica

+48 607 802 292
kontakt@xblue.pl

pon-pt: 9:00 - 17:00
sob-niedz: nieczynne

xBlue.pl 2009 ©  All Rights Reserved